Results 1 for

"roli i femres ne familje dhe shoqeri"

Studimi, fikja e televizorit dhe kompiuterave përmirëson jetën në familje
Prindrit mund të përmirësojnë jetën familjare në tërësi nëse vendosin të fikin televizorët dhe kompiuterat. Ekspertët konstatojnë se sipas studimeve avantazhet e teknologjisë të shoqëruara me axhendën hermetike kanë sjellë ndryshimin e raporteve për kohën
SISTEMI SHOQEROR NE ISLAM shkurt SSHI
Të gjitha shoqëritë njerëzore kane nevoje për një sistem, i cili përcakton masat, qe nuk duhet shkelur, dhe rregullat e përgjithshme, te cilave duhet përmbajtur gjate zhvillimit te jetës se tyre, ne mënyre qe kjo e fundit te zhvillohet ne qetësi dhe
Pozita e nënës
Tregimi në vazhdim është rreth një muslimani të ri dhe nënës së tij. Deri në moshën 18 vjeçare djaloshi kishte jetuar me nënen e tij… - dhe deri në këtë kohë nuk ishte musliman. Pastaj, jeta e tij mori një kahje tjetër duke jetuar nëpër vende të
Bimët komunikojnë mes tyre
Bimët komunikojnë mes tyre nëpërmjet lëndëve kimike si dhe zërave të caktuar. Sipas agjencisë australiane të lajmeve “IIP” një studim i ri i zhvilluar nga studiues të një universiteti në Perëndim të vendit, zbuloi se bimët komunikojnë me
Shoqata ndihmon disa familje ne nevoj
Shoqata Bashkesia Kultura Islame Puke ne bashkepunim me shoqata te tjera islame dhe jo vetem, gjate muajit janar 2013 ka ndihmuar disa familje ne nevoj ne rrethin e Pukes. Keshtu pjese e kesaj ndihme kan qene disa nxenes te "Kurseve" qe
Roli i klerit mysliman Pukjane per Liri e Pavaresi
Roli i klerit mysliman pukjane per liri e Pavaresi ( Perkujtim ne kuaderin te 100-vjetorit te shpalljes se Pavaresise ) Perpjekjet e klerit mysliman te Pukes per lirine dhe Pavaresine e Atdheut jane te njohura qofte permes
Barazia femër – mashkull, revolucioni Islam
Deri në lindjen e Islamit, respektivisht deri në shekullin e VII gruaja askund në botë s’kishte kurrëfarë të drejtash. Pyetja, se është gruaja qenie njerëzore ose nuk është ishte temë diskutimi që i nxiti ligjëdhënësit dhe mendimtarët. Ndërsa, në anën
Kush eshte Ali Haxhia?
Ali Haxhia kishte krijuar miqesi me shume familje te fuqishme qe e per krahnin si familja Kryeziu nga Gjakova,ajo Bajraktari nga Juniku,nga Bajraktari i Llaushes se Drenices,nga Aga i Rashkocit,nga Bajraktari i Vranocit etj. Me te drejt
Një tragjedi ka përfshirë një familje shqiptare në Itali ku burri ka vrarë gruan e më pas është vetëvarur.
Pjerin Pjetri, 44 vjeç, ka mbytur me jastëk gruan Lindita, 37 vjeç, dhe pastaj është vetëvrarë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Monza, në vilën e një menaxheri të Mediaset në Itali, ku çifti punonte. Shkak mendohet të ketë qenë kërkimi i divorcit nga
Mat, konflikti i prones le te vdekur tre pjestar te nje familje
Tronditen fshataret e fshatit Fraks te Matit. Pas nje zenke per ceshtje toke ngelen te vdekur tre pjestare te nje familje po ashtu ngelen te plagosur dhe dy te tjere. Policia pas nje pune intensive arrit te arestoje tre autoret e krimit te cilet tentuan t
Krim në familje në Tiranë, djali vret babain me çifte
Lajmifundit – Djali vret babain me çifte në periferi të Tiranës. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Shëngjergj të Tiranës. Policia ka njoftuar se shtetasi 16-vjeç me iniciale L.Muça pas një grindje brenda familjes, ka vrarë nga pakujdesia me një armë gjahu,
Dashuria dhe urrejtja në islam mes teprimit dhe shpërfilljes
Nuk ka dyshim se Umeti ynë po jeton një etapë të re në historinë e tij. Ai ka mbetur në një udhëkryq, ku ka nevojë për bashkëpunimin e dijetarëve dhe mendimtarëve të tij, në mënyrë që të rregullojnë gabimet e të kaluarës dhe të përmirësojnë të ardhmen e
Përfundon festivali i Mjeksisë dhe Hulumtimeve Kuranore
Edicioni i parë i Festivalit të Mjeksisë dhe Kërkimeve Kur'anore përfundoi të premten, më 23 dhjetor në qytetin e shenjtë të Kumit. Në ceremoninë e mbylljes së festivalit të organizuar nga Universiteti i Shkencave Mjekësore në Kum u dhanë 14 letra të
Si ta ndalni cigaren dhe të mos shëndosheni?
Me zbulimin e mekanizmit në tru, i cili nxit dëshirën për cigare, dhe njëkohësisht zvogëlon urine, është hapur rruga për zbulimin e medikamentit që mund të zgjidhë problemin e shendoshjes pas ndërprerjes së pirjes së duhanit. Shumë njerëz nuk dëshirojnë t
Roli i dijetarëve musliman në rezistencën shqiptare në Çamëri
nga Abedin Rakipi Hasan Tahsini bëri një punë të palodhur për konsolidimin e Islamit në trevat çame. Ai hapi me shpenzimet e tij medresenë e Filatit më 1860 dhe rindërtoi shumë xhamira të dëmtuara. Çamëria, krahina jugore e trevave shqiptare, e merr
Results 1 to 15 on 162
for "roli i femres ne familje dhe shoqeri"
Active topics
Active topics
Popular topics
Popular topics
Unanswered topics
Unanswered topics